Jak rozpoznać fałszywe złoto?

Wszędzie, gdzie pojawia się zysk – pojawiają się oszuści. Złoto przyciąga ich szczególnie. Ten metal ma wyjątkowo wysoką cenę, do tego jego wartość jest wzmocniona tradycją. Złoto jest pewną inwestycją. Oszczędności w złocie to najpewniejsze oszczędności. Co jednak, jeżeli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa? Jak rozpoznać fałszywe złoto?

Magnes
Najprostszą metodą rozpoznania fałszywego złota jest użycie magnesu (może być nawet taki z lodówki). Prawdziwe złoto nie zareaguje na magnes. Nie jest to jednak metoda doskonała. Jeżeli złoto jest niskiej próby, to może się zdarzyć tak, że zareaguje na magnes. W takim wypadku powinno się wykonać dodatkowe testy.

Próba
Podrabiane/ fałszywe sztabki często nie mają na sobie wybitej próby złota. W takim wypadku, od razu wiadomo, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzanie jakości złota, powinno zawsze zaczynać się od sprawdzenia znaku probierczego. Najwyższa możliwa próba to 999 i zawiera ona prawie wyłącznie złoto. Im niższa próba, tym więcej dodatków stopowych znajduje się w kruszcu.

https://sezam.com.pl/blog/skup-zlota-co-warto-o-nim-wiedziec/

Cena
Nie czarujmy się, nikt nie sprzedaje złota po kosztach. Jeżeli, więc pojawia się oferta zakupu biżuterii, czy numizmatów po bardzo okazyjnej cenie, to najprawdopodobniej jest to oszustwo. Podrabiane/ fałszywe monety są często sprzedawane w cenie, która jest tylko ułamkiem kwoty jaką powinien kosztować oryginał. Przed zakupem dobrze jest, więc sprawdzić ile dany przedmiot powinien kosztować. W tym celu można skorzystać z profesjonalnej wyceny u jubilera lub w lombardzie.

Aktualny cennik skupu złota w Gorzowie. Sprawdź.

Przebarwienia
100% złoto nie może mieć przebarwień. Jeżeli jednak przykryto jego cienką warstwą inny metal – to mogą się one pojawić. Odsłonięty materiał z wnętrza zaczyna reagować ze środowiskiem i stąd pojawiają się przebarwienia.

https://sezam.com.pl/aktualnosci/zolte-czy-biale-jakie-zloto-wybrac/

Opakowanie
Ten aspekt dotyczy sztabek złota. Do niedawna uważano, że sztabki znajdujące się w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach nie mogą być sfałszowane. W praktyce – już tak nie jest. Skoro fałszerze nauczyli się podrabiać złoto, to z opakowaniem również sobie poradzą. Jeśli jednak ktoś chce sprzedać samą sztabkę złota, bez opakowania i bez certyfikatów – to może być to dość nieudolna próba oszustwa.

Gotówka od ręki !

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi ?

Czekamy na Twój kontakt