Na początku byli bogowie

Wartość materialna złota sprawia, że jest ono przedmiotem pożądania większości mieszkańców naszej planety. Tymczasem w odległych historycznie i geograficznie krainach – na terenach państwa Inków czy Majów i Azteków złoto nie wywoływało aż takich emocji. Piękny kolor i niezwykły blask oraz niezmienność i trwałość sprawiały, że zlotem obdarowywano bogów. Chciwości i pożądania nauczyli Indian przybyli na ich tereny Europejczycy.

Skarby Inków
Są legendą i wielką tajemnicą, która być może nigdy nie zostanie odkryta. Umieszczane na ołtarzach w świątyniach inkaskich posągi bóstw oraz liczne przedmioty im poświęcone wykonane były z czystego złota. Hiszpanie, którzy po odkryciach Kolumba wysłali na kontynent południowoamerykański konkwistadorów i misjonarzy, złupili świątynie doszczętnie. Miejscowa ludność, dla której złoto miało wyłącznie wartość duchową, zapewne nie rozumiała, dlaczego galeony konkwistadorów wypełniane są złotymi precjozami.

Rozmiary skarbów zrabowanych na terytorium Inków są trudne do określenia. Tropiciele zagadek historycznych lokują skarb inkaski na terenie Polski. Nie ma to żadnego uzasadnienia historycznego, ale znaleziona przed laty na zamku w Nidzicy mapa zapisana węzełkowym pismem Inków istniała faktycznie, choć nie wiemy dzisiaj, czy była oryginalna. Mapy nie ma – spłonęła w pożarze, a inkaski skarb już pewnie dawno przetopiony na sztaby czy jubilerskie precjoza rozproszony jest po całym świecie.

Być może skup złota Gorzów podczas jakiejś transakcji trafi kiedyś na bezcenny historycznie wyrób pochodzący z zaginionego skarbu.

Złoto na usługach boskości
Oddawania czci bogom za pomocą złota trwa nadal. W kościołach chrześcijańskich złoto wykorzystywane jest do produkcji naczyń liturgicznych, krzyży, zdobienia szat, produkcji pierścieni dla hierarchów.

W religiach wschodnich złotem najczęściej obdarowywany jest Budda. Choć nie był bogiem w pełnym tego słowa znaczeniu, to wyznawcy buddyzmu w wielu świątyniach oddają mu cześć odmawiając modlitwy przy złotych posągach lub składają dary w postaci złotej folii, którą posągi oklejają. Folię można zakupić w sklepie przy świątyni.

Za największy złoty posąg Buddy uważa się figurę znajdującą się w jednej ze świątyń w Bangkoku. Posąg o wysokości 3 metrów waży około 5 ton a wartość złota szacowana jest na 260 mln dolarów.

Zobacz także: skup złota Gorzów.

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi ?

Czekamy na Twój kontakt